Τετάρτη 9 Ιουλίου 2014

8η ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ MARC MARQUEZ ΣΤΟ ΟΛΑΝΔΙΚΟ MOTOGP ΣΤΟ ASSEN (ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ)

Ο διεκδικητής του Παγκόσμιου τίτλου του Πρωταθλήματος MotoGP Marc Marquez (Repsol Honda RC213V) κέρδισε την όγδοη συνεχόμενη νίκη του στον Ολλανδικό αγώνα που πραγματοποιήθηκε στην πίστα του Assen το Σάββατο 28 Ιουνίου 2014, ενώ επιτυχία για την ομάδα της Repsol Honda ήταν διπλή καθώς ο Dani Pedrosa τερμάτισε στην τρίτη θέση του βάθρου των νικητών.
  Ο 21χρονος Marquez απέδειξε ότι μπορεί να τα καταφέρει περίφημα σε ένα αγώνα με συνεχώς εναλλασσόμενες καιρικές συνθήκες όπου το βρεγμένο οδόστρωμα της πίστας του Assenέδωσε τη θέση του στο στεγνό μέσα στους πρώτους οκτώ γύρους. Έτσι ήταν πολύ σημαντική η απόφαση για την αντικατάσταση της μοτοσυκλέτας με στεγνά ελαστικά στη μέση της διαδρομής.